Διαγωνισμός ορθογραφίας 2023

Την Κυριακή 12 Φεβρουαρίου διεξήχθη στο 3ο Γυμνάσιο Σπάρτης “Τυρταίος” η 2η και 3η φάση του “3ου Διαγωνισμού Ορθογραφίας και Γλώσσας” που διοργάνωσε η Περιφέρεια Πελοποννήσου.

Η φάση διεξήχθη σε κάθε σχολείο που συμμετείχε στον διαγωνισμό. Η 2η και 3η  φάση για τους μαθητές του ν. Λακωνίας διεξήχθησαν στο 3ο Γυμνάσιο Σπάρτης “Τυρταίος”, επειδή πέρυσι επρώτευσε μεταξύ των μαθητών της Γ’ Γυμνασίου του ν. Λακωνίας στην 3η  φάση η μαθήτρια Μπουραζάνη Αικατερίνη του 3ου Γυμνασίου Σπάρτης “Τυρταίος”.

Στη 2η  φάση οι δύο πρώτοι μαθητές κάθε τάξης από τον ν. Λακωνίας εξετάστηκαν γραπτώς σε ορθογραφία, ετυμολογία, συνώνυμα – αντώνυμα και ένταξη λέξεων σε επικοινωνιακό πλαίσιο. Στη 3η φάση οι 5 πρώτοι μαθητές κάθε τάξης εξετάστηκαν προφορικά στην ορθογραφία και τον συλλαβισμό και επελέγησαν οι 3 πρώτοι. Αυτοί θα συμμετάσχουν στον τελικό που θα διεξαχθεί στο Ιδιωτικό Γυμνάσιο “Νέο Σχολείο” του ν. Αργολίδας στις 19 Φεβρουαρίου 2023.

ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑΤΑ   3ης  ΦΑΣΗΣ   3ου ΔΙΑΓΩΝΙΣΜΟΥ   ΟΡΘΟΓΡΑΦΙΑΣ (κατά σειρά επιτυχίας)

Α΄ΤΑΞΗ

• Σταθούσης Κωνσταντίνος: Γυμνάσιο Σκάλας
  • Ανδρεσάκη Ελευθερία: Γυμνάσιο Μονεμβασίας
  • Μπαγιώκου Νίκη: 4ο Γυμνάσιο Σπάρτης «Γιάννης Ρίτσος»

Β’ ΤΑΞΗ

• Καππάκου Αικατερίνη: 4ο Γυμνάσιο Σπάρτης «Γιάννης Ρίτσος»
  • Πουλακάκος Γεώργιος: Γυμνάσιο Σκάλας
  • Πούλου Βασιλική-Μαρία: Γυμνάσιο Σκάλας

Σημείωση: Οι δύο τελευταίοι ισοβάθμησαν.

Γ΄ ΤΑΞΗ

• Γιαννίσης Κωνσταντίνος – Ερνέστο: Γυμνάσιο Μονεμβασίας
  • Φλώρου Αθανασία: 4ο Γυμνάσιο Σπάρτης «Γιάννης Ρίτσος»
  • Κορίννη Ιφιγένεια: 2ο Γυμνάσιο Σπάρτης.

Για την επιτυχή διεξαγωγή του διαγωνισμού συνεργάστηκαν οι φιλόλογοι του σχολείου:

1|) Ισαάκ Κωνσταντία: Διευθύντρια

2) Δρούσια Ελένη: Υπεύθυνη του διαγωνισμού

3) Τσέτσικα Καλλιρρόη

4) Κοκκόλη Βασιλική

5) Χριστακάκου Μελπομένη

6) Χαρίτογλου Μαρία (καθηγήτρια Γερμανικών)

Επίσης η Διευθύντρια και ο σύλλογος ευχαριστούν θερμά τους κάτωθι φιλολόγους που πρόθυμα και εθελοντικά πρόσφεραν τη βοήθεια τους.

1) Σταθοπούλου Δήμητρα, συνταξιούχο εκπαιδευτικό

2) Σκανδάλη Παναγιώτη: 3ο Λύκειο Σπάρτης

3) Δεμοιράκου Μαρία: 1ο Λύκειο Σπάρτης

4) Μοράτο Ανδρεα: 2ο Γυμνάσιο Σπάρτης

και 5) Κοτρότσου Χριστίνα: 4ο Γυμνάσιο Σπάρτης

Καλή επιτυχία στους μαθητές που θα συμμετάσχουν στον μεγάλο τελικό!