ΣΥΝΕΝΤΕΥΞΗ

Ο Κινηματογραφικός Όμιλος του 3ου Γυμνασίου Σπάρτης παίρνει συνέντευξη από την κ. Ζέτα Πανταζή, ερασιτέχνη ηθοποιό και μέλος της ΕΘΟΛ (Ερασιτεχνικής  Θεατρικής Ομάδας Λακωνίας).

1. Γνωρίζουμε ότι είστε ερασιτέχνης ηθοποιός και μέλος της ΕΘΟΛ. Τι είναι η ΕΘΟΛ; Πείτε μας λίγα λόγια γι΄αυτή.

Η ΕΘΟΛ είναι μια ερασιτεχνική θεατρική ομάδα (όπως λέει και το όνομά της) που ιδρύθηκε το 2001 και έκτοτε προσπαθεί να φέρει το κοινό της Σπάρτης σε επαφή με την τέχνη του θεάτρου μέσα από παραστάσεις, σεμινάρια, δρώμενα κλπ.

2. Τι σας έκανε να ασχοληθείτε ερασιτεχνικά με την ηθοποιία; Σας άρεσε από μικρή;

Είχα επιστρέψει στη Σπάρτη μετά τις σπουδές μου στην Αθήνα και προσπαθούσα να βρω μια δημιουργική απασχόληση που θα με βοηθούσε να αξιοποιήσω τον ελεύθερο χρόνο μου. Δραστηριότητες που σχετίζονται με τις τέχνες πάντα μου ασκούσαν έλξη και κάπως έτσι αποφάσισα να επισκεφτώ την ΕΘΟΛ και να δω αν το ερασιτεχνικό θέατρο ήταν κάτι που θα μου ταίριαζε και θα του ταίριαζα.

3. Πώς γίνατε μέλος της ΕΘΟΛ;

Την ΕΘΟΛ τη γνώρισα μέσω μιας καθηγήτριας που μου έκανε φιλολογικά μαθήματα στο φροντιστήριο, όταν προετοιμαζόμουν για τις πανελλήνιες εξετάσεις. Όταν έφυγα για να σπουδάσω ξέχασα την πληροφορία αυτή, καθώς όμως επέστρεψα στη Σπάρτη, για να εργαστώ κι εγώ πλέον ως φιλόλογος, ήρθα σε επαφή με την παλιά μου καθηγήτρια, που μου πρότεινε να επισκεφτώ την ομάδα και να γίνω μέλος της.

4.Έχετε και άλλες καλλιτεχνικές ανησυχίες;

Από μικρή μου άρεσε οτιδήποτε είχε σχέση με τις τέχνες…σε κάποιες τα πήγαινα καλά και σε κάποιες ήμουν πολύ κακή (όπως για παράδειγμα στο χορό). Η ζωγραφική είναι η καλλιτεχνική δραστηριότητα που με κέρδισε από πολύ μικρή και ήμουν πολύ τυχερή σε αυτό, γιατί η μητέρα μου ασχολούνταν και η ίδια με τη ζωγραφική, οπότε και μου έδωσε όλα τα απαραίτητα εφόδια για να ασχοληθώ και να αγαπήσω αυτή την τέχνη με την οποία ασχολούμαι μέχρι και σήμερα. Η ενασχόληση μου με τη ζωγραφική   με βοήθησε και στη συμμετοχή μου στην ΕΘΟΛ, καθώς έχω σχεδιάσει και τα σκηνικά κάποιων παραστάσεών της.

5.Τι σπουδές έχετε κάνει;

Έχω τελειώσει το τμήμα Φιλοσοφίας Παιδαγωγικής και Ψυχολογίας του Εθνικού και Καποδιστριακού Πανεπιστημίου Αθηνών.

6. Ποιο είναι το επάγγελμά σας;

Είμαι φιλόλογος και κάνω ιδιαίτερα μαθήματα.

7. Ποιος είναι ο αγαπημένος σας ρόλος μέχρι τώρα;

Ο αγαπημένος μου ρόλος ήταν το «λεπτό έντερο» που υποδύθηκα στο έργο του Αρκά «Επείγοντα Περιστατικά». Δεν πιστεύω πως θα μου δοθεί ξανά η δυνατότητα να υποδυθώ ένα όργανο του ανθρώπινου σώματος. Ήταν ένας χαρακτήρας που είχε αρκετά νεύρα, αλλά νοιαζόταν πραγματικά για τα υπόλοιπα όργανα.

8. Πώς αισθάνεστε όταν υποδύεστε ένα ρόλο; Ταυτίζεστε με αυτόν; Σας επηρεάζει;

Όταν ανεβαίνω στη σκηνή είναι σαν να «δανείζω» τον εαυτό μου στο ρόλο και αισθάνομαι κάτι που βιώνω μόνο όταν βρίσκομαι πάνω σε αυτή. Είναι μια μαγική αίσθηση που δεν μπορώ να περιγράψω με λόγια και τελειώνει, όταν πέσει η αυλαία και αρχίσει το κοινό να μας χειροκροτεί.

9.Τι πιστεύετε ότι έχετε κερδίσει από την ενασχόλησή σας με το θέατρο;

Τα οφέλη είναι πολλαπλά μέσα από τη συμμετοχή μου στη θεατρική ομάδα. Έχω κερδίσει πολλούς φίλους, ενώ έχω και ένα μέσο για να εκφράζομαι, να προβληματίζομαι και να εκτονώνω την ενέργειά μου ξεφεύγοντας από το άγχος της καθημερινότητας. Έχω γίνει πιο κοινωνική, καθώς ως έφηβη ήμουν ιδιαίτερα εσωστρεφής. Και κάτι πολύ σημαντικό… έχω μάθει να πειθαρχώ. Για να γίνει μια θεατρική παράσταση, η οποία φυσικά είναι μια πολύ ευχάριστη διαδικασία,  έχουμε αυστηρό πρόγραμμα προβών, πολύωρων, στις οποίες δεν μπορούμε να λείπουμε… πρέπει να είμαστε εκεί, έχουμε το στήσιμο της παράστασης, όπου ασχολούμαστε με τα φώτα, τα σκηνικά, τα ρούχα κλπ, πρέπει να ακούμε τις οδηγίες του σκηνοθέτη και να παίζουμε για το συνάδελφό  μας πάνω στη σκηνή κι όχι για τον εαυτό μας. Όλα αυτά με έχουν κάνει πιο υπεύθυνη και ανιδιοτελή.

10. Απαιτεί πολλή δουλειά το ανέβασμα μιας παράστασης;

Το ανέβασμα μιας παράστασης από ερασιτέχνες είναι μια απαιτητική διαδικασία γιατί όλα περνούν από τα χέρια των μελών της ομάδας. Από την ανεύρεση έργου και σκηνοθέτη μέχρι και το σχεδιασμό, την κατασκευή σκηνικών, την ανεύρεση των ρούχων, τη δημιουργία αφίσας και προγράμματος, τα πάντα τα αναλαμβάνουμε τα μέλη της ομάδας και προσπαθούμε να τα φέρουμε εις πέρας.

11.Θα θέλατε να ασχοληθείτε επαγγελματικά με την ηθοποιία;

Προτιμώ να παραμείνει το χόμπι μου, γιατί είναι ο τρόπος μου να εκτονώνομαι και να αξιοποιώ τον ελεύθερο χρόνο μου. Δεν θα ήθελα να το συνδέσω με την ανάγκη μου για βιοπορισμό.

12. Θέατρο ή σινεμά; Ποιο προτιμάτε;

Αν και δεν έχω κάνει σινεμά, προτιμώ το θέατρο για την αμεσότητά του. Είσαι σε άμεση επαφή και με τους συμπαίχτες σου αλλά και με το κοινό. Και ως θεατής προτιμώ το θέατρο, γιατί έχει μια μαγεία που δεν μπορώ να βρω στον κινηματογράφο.

13. Ποια είναι η δράση της ΕΘΟΛ αυτή την εποχή;

Τη συγκεκριμένη περίοδο η ΕΘΟΛ ανεβάζει την παράσταση του Ι. Καμπανέλλη «η αυλή των θαυμάτων», μια πολύ όμορφη παράσταση ενός σπουδαίου έλληνα δημιουργού και σας προτείνω αν δεν έχετε ήδη πάει να την παρακολουθήσετε, να το κάνετε οπωσδήποτε.