Βραβεία απέσπασαν πέντε μαθητές του 3ου Γυμνασίου Σπάρτης, που έλαβαν μέρος στο 2ο πανελλήνιο διαγωνισμό “Κύπρος: 1974 -2015: Δεν ξεχνώ, διεκδικώ, δημιουργώ” που τελεί υπό την αιγίδα της Α.Τ. του Προέδρου της Κυπριακής Δημοκρατίας Νίκου Αναστασιάδη.

Συγκεκριμένα, στην κατηγορία “Σκίτσατο 1ο πανελλήνιο βραβείο έλαβε ο Αποστόλης Δημητρακόπουλος και το 2ο βραβείο ο Αθανάσιος Καλαμαράς. Στην κατηγορία “Αφίσεςτο 1ο βραβείο έλαβε η Αναστασία Κουκούτση και το 3ο βραβείο ο Χρήστος Καββούρης.

Υπεύθυνη και για τις δύο κατηγορίες ήταν η Έλενα Αθανασιάδου, καθηγήτρια Καλλιτεχνικών του 3ου Γυμνασίου Σπάρτης η οποία υποστηρίζει θερμά το διαγωνισμό για δεύτερη συνεχή χρονιά. Τα βραβεία όμως δεν σταματούν εδώ.

Στην κατηγορία “Πολυμεσικές Παρουσιάσεις” η μαθήτρια Βικτωρία – Ευριδίκη Καραμπάτου απέσπασε το 1ο πανελλήνιο βραβείο. Υπεύθυνη καθηγήτρια ήταν η διευθύντρια του 3ου Γυμνασίου Σπάρτης Ισαάκ Κωνσταντία.

Στον πανελλήνιο διαγωνισμό συμμετείχαν επίσης οι μαθητές: Κοντοές Ευθύμιος στην κατηγορία “Ταινίες Μικρού Μήκους”, ο Νικολά Μέσα – Δασκαλόπουλος στην κατηγορία “Ποίηση” και ο Κωνσταντίνος Λυμπεράκος στην κατηγορία “Ζωγραφιά“.

Η εκδήλωση της βράβευσης των μαθητών που διακρίθηκαν θα πραγματοποιηθεί στην Αθήνα (Υπουργείο Παιδείας, Έρευνας και Θρησκευμάτων, Κεντρική Αίθουσα) την Παρασκευή 15 Απριλίου, στις 12 το μεσημέρι).

Στην εκδήλωση βράβευσης θα παραστεί ο πρόεδρος της Δημοκρατίας Π.Παυλόπουλος, η πολιτική ηγεσία του υπουργείου και πλήθος επισήμων. Η διευθύντρια και ο Σύλλογος Διδασκόντων του 3ου Γυμνάσιου Σπάρτης συγχαίρει όλους τους συμμετέχοντες μαθητές.

Έργο του μαθητή Αποστόλη Δημητρακόπουλου που απέσπασε το 1ο βραβείο στη κατηγορία “Σκίτσα”
Έργο του μαθητή Αθανάσιου Καλαμαρά που απέσπασε το 2ο βραβείο στην κατηγορία “Σκίτσα”
Έργο της μαθήτριας Αναστασίας Κουκούτση που έλαβε το 1ο βραβείο στη κατηγορία “Αφίσες”
Έργο του μαθητή Χρήστου Καββούρη που έλαβε το 3ο βραβείο στην κατηγορία “Αφίσες”